Equations balanced on the previous day |
4 C3H9N(g) + 25 O2(g) = 12 CO2(g) + 18 H2O(g) + 4 NO2(g)
Cr(H2PO4)3 + NaOH = CrPO4 + Na3PO4 + H2O =>
Cr(H2PO4)3 + 6 NaOH = CrPO4 + 2 Na3PO4 + 6 H2O
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O =>
Cu + 4 HNO3 = Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
CuSO4*5H2O = CuSO4 + H2O =>
CuSO4*5H2O = CuSO4 + 5 H2O
K4Fe(CN)6 + KMnO4 + H2SO4 = KHSO4 + Fe2(SO4)3 + MnSO4 + HNO3 + CO2 + H2O =>
10 K4Fe(CN)6 + 122 KMnO4 + 299 H2SO4 = 162 KHSO4 + 5 Fe2(SO4)3 + 122 MnSO4 + 60 HNO3 + 60 CO2 + 188 H2O
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O =>
Cu + 4 HNO3 = Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
Fe + Cl2 = FeCl3 =>
2 Fe + 3 Cl2 = 2 FeCl3
K4Fe(CN)6 + H2SO4 + H2O = K2SO4 + FeSO4 + (NH4)2SO4 + CO =>
K4Fe(CN)6 + 6 H2SO4 + 6 H2O = 2 K2SO4 + FeSO4 + 3(NH4)2SO4 + 6 CO
Ca + P = Ca3P2 =>
3 Ca + 2 P = Ca3P2
K4Fe(CN)6 + KMnO4 + H2SO4 = KHSO4 + Fe2(SO4)3 + MnSO4 + HNO3 + CO2 + H2O =>
10 K4Fe(CN)6 + 122 KMnO4 + 299 H2SO4 = 162 KHSO4 + 5 Fe2(SO4)3 + 122 MnSO4 + 60 HNO3 + 60 CO2 + 188 H2O
C6H5COOH + O2 = CO2 + H2O =>
2 C6H5COOH + 15 O2 = 14 CO2 + 6 H2O
KH(IO)3 + H2SO4 + KI = K2SO4 + I2 + H2O =>
2 KH(IO)3 + 5 H2SO4 + 8 KI = 5 K2SO4 + 7 I2 + 6 H2O
H2 + O2 = H2O =>
2 H2 + O2 = 2 H2O
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O =>
Cu + 4 HNO3 = Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
C3H8 + O2 = CO2 + H2O =>
C3H8 + 5 O2 = 3 CO2 + 4 H2O
Cu + HNO3 = Cu(NO3)2 + NO2 + H2O =>
Cu + 4 HNO3 = Cu(NO3)2 + 2 NO2 + 2 H2O
PhCH3 + KMnO4 + H2SO4 = PhCOOH + K2SO4 + MnSO4 + H2O =>
5 PhCH3 + 6 KMnO4 + 9 H2SO4 = 5 PhCOOH + 3 K2SO4 + 6 MnSO4 + 14 H2O
C2H6 + O2 = CO2 + H2O =>
2 C2H6 + 7 O2 = 4 CO2 + 6 H2O
C3H8OH(l) + O2(g) = CO2(g) + H2O(g) =>
4 C3H8OH(l) + 19 O2(g) = 12 CO2(g) + 18 H2O(g)
K4Fe(CN)6 + H2SO4 + H2O = K2SO4 + FeSO4 + (NH4)2SO4 + CO =>
K4Fe(CN)6 + 6 H2SO4 + 6 H2O = 2 K2SO4 + FeSO4 + 3(NH4)2SO4 + 6 CO
Mg(s) + HCl(g) = MgCl(aq) + H2(g) =>
2 Mg(s) + 2 HCl(g) = 2 MgCl(aq) + H2(g)
Na2S2O3 + I2 = Na2S4O6 + NaI =>
2 Na2S2O3 + I2 = Na2S4O6 + 2 NaI
Fe + Cl2 = FeCl3 =>
2 Fe + 3 Cl2 = 2 FeCl3
NH3 + H2O = H4N + HO =>
NH3 + H2O = H4N + HO
CH4 + CO = C2H4O =>
CH4 + CO = C2H4O
K4Fe(CN)6 + KMnO4 + H2SO4 = KHSO4 + Fe2(SO4)3 + MnSO4 + HNO3 + CO2 + H2O =>
10 K4Fe(CN)6 + 122 KMnO4 + 299 H2SO4 = 162 KHSO4 + 5 Fe2(SO4)3 + 122 MnSO4 + 60 HNO3 + 60 CO2 + 188 H2O
Ca + Pb(SO3)2 = CaSO3 + Pb =>
2 Ca + Pb(SO3)2 = 2 CaSO3 + Pb
PhCH3 + KMnO4 + H2SO4 = PhCOOH + K2SO4 + MnSO4 + H2O =>
5 PhCH3 + 6 KMnO4 + 9 H2SO4 = 5 PhCOOH + 3 K2SO4 + 6 MnSO4 + 14 H2O
CuSO4*5H2O = CuSO4 + H2O =>
CuSO4*5H2O = CuSO4 + 5 H2O
H4C2 + H2O = H6C2O =>
H4C2 + H2O = H6C2O
KMnO4 + NaOH = Na3MnO4 + O2 + KOH + H2O =>
2 KMnO4 + 6 NaOH = 2 Na3MnO4 + O2 + 2 KOH + 2 H2O
Na2CO3 + NaSCN = Na2 + CO3(SCN)2 =>
Na2CO3 + 2 NaSCN = 2 Na2 + CO3(SCN)2
AgNO3NaOH = Ag2O + NaNO3 + H2O =>
2 AgNO3NaOH = Ag2O + 2 NaNO3 + H2O
Mg(ClO3)2 + Ga2(SO4)3 = Ga2(ClO3)3 + Mg(SO4)2 =>
3 Mg(ClO3)2 + 2 Ga2(SO4)3 = 2 Ga2(ClO3)3 + 3 Mg(SO4)2
CrS + HCl = CrCl2 + H2S =>
CrS + 2 HCl = CrCl2 + H2S
Hg(C2H3O2)2(ag) + HBr(aq) = HgBr2(s) + HC2H3O2(aq) =>
Hg(C2H3O2)2(ag) + 2 HBr(aq) = HgBr2(s) + 2 HC2H3O2(aq)
CH3COOH + KOH = (CH3COO)K + H2O =>
CH3COOH + KOH = (CH3COO)K + H2O
NH4OH + Fe2(SO4)3 = Fe(OH)3 + (NH4)2SO4 =>
6 NH4OH + Fe2(SO4)3 = 2 Fe(OH)3 + 3(NH4)2SO4
NaOH + C35H36ClNO3S = Na + C35H37ClNO4S =>
NaOH + C35H36ClNO3S = Na + C35H37ClNO4S
CaO + HPF6 = Ca(PF6)2 + Ca(OH)2 =>
2 CaO + 2 HPF6 = Ca(PF6)2 + Ca(OH)2
Na2SO3 + NaCr2O7 + H2O + HCl = Cr(OH)2 + Na2SO4 + NaCl =>
9 Na2SO3 + 2 NaCr2O7 + 3 H2O + 2 HCl = 4 Cr(OH)2 + 9 Na2SO4 + 2 NaCl
CH3CHClCH3 + Na = CH3CH2CH2CH2CH2CH3 + NaCl =>
2 CH3CHClCH3 + 2 Na = CH3CH2CH2CH2CH2CH3 + 2 NaCl
K2SO4 + Mg(NO3)2 = K2(NO3)2 + MgSO4 =>
K2SO4 + Mg(NO3)2 = K2(NO3)2 + MgSO4
CoCl2(aq) + NaOH(aq) = Co(OH) + NaCl2 =>
CoCl2(aq) + NaOH(aq) = Co(OH) + NaCl2
Al(OH)3(aq) = Al2O3(s) + H2O(l) =>
2 Al(OH)3(aq) = Al2O3(s) + 3 H2O(l)
MgSO4(aq) + NaOH(aq) = Mg(OH)2 + Na2SO4(aq) =>
MgSO4(aq) + 2 NaOH(aq) = Mg(OH)2 + Na2SO4(aq)
Al2O3(l) = Al + O2 =>
2 Al2O3(l) = 4 Al + 3 O2
CO2 + NH3 + NaCl + H2O = NaHCO3 + NH4Cl =>
CO2 + NH3 + NaCl + H2O = NaHCO3 + NH4Cl
C20H12O5 + NaOH = C20H10Na2O5 + H2O =>
C20H12O5 + 2 NaOH = C20H10Na2O5 + 2 H2O
K2CrO7 + KI + H2SO4 = K2SO4 + Cr2(SO4)3 + H2O + I2 =>
2 K2CrO7 + 18 KI + 14 H2SO4 = 11 K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 14 H2O + 9 I2
Balance the equation of any chemical reaction
Equations balanced on the previous day |
Equations balanced on 02/17/25
Equations balanced on 03/19/24
Please let us know how we can improve this web app.